+48 22 868 19 86 biuro@grafmasz.pl

Aktualności

Nasze rekomendacje -urządzenia do oprawy spiralnej

11 Lip 2019

Nasza firma od kilkunastu lat specjalizuje się w dostarczaniu urządzeń do oprawy spiralnej zarówno do produkcji niskonakładowej jak i wysokonakładowej. Przez ten czas dostarczyliśmy urządzenia do wielu polskich drukarń cyfrowych, offsetowych i introligatorni,  specjalizujących się zarówno w niskonakładowej produkcji, czołowych drukarń internetowych specjalizujących się w produkcji fotokalendarzy jak i największych polskich producentów kalendarzy i notesów oferujących produkty zarówno na rynku polskim jak i rynkach zagranicznych.

Jesteśmy bezpośrednim przedstawicielem niemieckiej firmy Renz specjalizującej się w produkcji tego typu urządzeń, naszą ofertę uzupełniają urządzenia GBC i 6 innych sprawdzonych producentów europejskich, amerykańskich i chińskich.

Poniżej przedstawiamy nasze rekomendacje uwzględniające różnorodne potrzeby pod kątem formatu i rodzaju wykonywanych prac. Dużą część oferowanych urządzeń można obejrzeć w naszym showroomie lub drukarniach w których pracują. Tekst skupia się przede wszystkim na rozwiązaniach do oprawy w spirale zamykane. Oprawa w spirale wkręcana została szerzej omówiona w tekście dostępnym po kliknięciu na link

Oprawa niskonakładowa – od jednej sztuki

Ręczna bindownica RENZ  to rozwiązanie  mające opinię najmocniejszego i najsolidniejszego urządzenia na rynku w swoim segmencie. Każde z urządzeń jest wyposażone w jeden zamontowany na stałe moduł do perforacji otworów w określonym kształcie w  podziałce 3:1 lub 2:1 (bez opcji wycięcia łezki pod zawieszkę) – oprawa w spirale zamykaną;  otwory owalne – spirala wkręcana lub prostokątne – grzbiet plastikowy oraz ręczny moduł do oprawy. Szerokość robocza urządzenia to 360 mm, ale dzięki otwartej konstrukcji możliwa jest również perforacja i oprawa szerszych bloków “na kilka razy. Opcjonalnie urządzenie można wyposażyć w elektryczny napęd modułu perforującego.

Optymalnym rozwiązaniem dla firm oprawiającym dokumenty o bardzo zróżnicowanej grubości, a więc zarówno w spirale metalowe zamykane  3:1 jak i 2:1 jest urządzenie GBC Copy Twin PRO wyposażone w 2 moduły perforujące (jeden w podziałce 3:1, drugi w podziałce 2:1) oraz ręczny moduł do oprawy bloku w obydwu podziałkach.

Dla firm poszukujących automatyzacji obsługi również przy pracach niskonakładowych rekomendujemy natomiast modułowe urządzenie GBC MP 2000. Jest to elektryczny perforator  gdzie w momencie zakupu wybieramy rodzaj modułu perforującego w który będzie on wyposażony (bez możliwości wymiany – otwory kwadratowe 3:1 bez zawieszki pod spirale zamykane, otwory owalne pod spirale wkręcane lub prostokątne pod grzbiet plastikowy). Opcjonalnie moduł można połączyć z elektrycznym modułem wykonującym wybrany rodzaj oprawy  o szerokości roboczej 300 mm, z otwartą konstrukcją pod szersze bloki.

Sprawdź dostępne modele bindownic GBC i RENZ

Oprawa średnionakładowa – druk cyfrowy

Nasza rekomendacja to elektryczny perforator z wymiennymi narzędziami perforującymi i ręczny lub elektryczny moduł do oprawy. Perforator elektryczny umożliwia w zależności od zamontowanego narzędzia perforację otworów pod oprawę bez zawieszki (w podziałce 3:1 lub 2:1 – w zależności od grubości oprawianego bloku) jak i perforację otworów z wycięciem pod zawieszkę kalendarzową w jednym cyklu,  perforację otworów pod spirale wkręcane lub grzbiet plastikowy. W zależności od modelu cykl perforacji uruchamiany jest

Poszczególne modele różnią się między sobą maksymalną ilością arkuszy, które można perforować jednorazowo oraz wytrzymałością. Zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami, którzy dobiorą dla Państwa optymalne rozwiązanie.

Interesującą opcją dla drukarń i introligatorni wykonujących oprawę spiralną sezonowo i mających obawy przed inwestycją w urządzenie dedykowane tylko i wyłącznie do opraw spiralnych jest Bigówka automatyczna CYKLOS GPM 450 SPEED lub Bigówka automatyczna CYKLOS GPM 450 AIRSPEED. Są to automatyczne bigówko-perforówki, które mogą być również wyposażone w narzędzia wykonujące otwory pod oprawę w spirale zamykane z łezką pod zawieszkę lub bez. Szerokość zastosowań urządzenia gwarantuje, że będzie ono wykorzystywane przez cały rok, a nie tylko w sezonie kalendarzowym. Urządzenie może pracować również jako bigówka, bigówko-falcerka czy urządzenie do perforacji przerywanej całościowej lub fragmentarycznej.

Uzupełnieniem perforatora będzie ręczny lub elektryczny moduł do oprawy.

  • Oprawa w spirale zamykane – w przypadku oprawy bloków o długości do 320 mm proponujemy elektryczną zaciskarkę GBC TL 2600, a pod większe formaty Zaciskarki elektryczne do spirali RENZ ECL 360/500/700. Urządzenie dedykowane do pracy ze spiralą pociętą uprzednio na odcinki o odpowiedniej długości. Cykl uruchamiany jest za pomocą pedału nożnego dzięki czemu operator podaje i kontroluje blok w czasie oprawy oburącz.
  • Oprawa w spirale wkręcane – do bloków o małej grubości wykorzystamy prosty moduł z obrotowym wałkiem taki jak CBS 340 , w przypadku bloków o grubości powyżej 15 mm wskazane jest urządzenie formujące odpowiednio blok przed wprowadzeniem spirali – GBC CC 2700 dla bloków do 33 mm grubości lub   urządzenie TKB do bloków o grubości nawet 50 mm. Szersze omówienie dostępnych rozwiązań już wkrótce w osobnym tekście.
  • Oprawa w grzbiet plastikowy – oprawę wykonamy przy użyciu modułu ręcznego lub elektrycznego PB 2600

Alternatywą do rozwiązań oferowanych przez dostawców europejskich jest chińskie urządzenie SUPER 450. Urządzenie wyróżnia spośród wyżej omówionych rozwiązań większa szerokość robocza – 430 mm oraz wbudowany moduł do oprawy w spirale metalowe zamykane znajdujący się z tyłu urządzenia.

Wysokonakładowa produkcja różnorodnych produktów w krótkich i średnich seriach – kalendarze o szerokości do 500 mm oprawiane w spirale zamykane

Pod wyższe nakłady rekomendujemy Perforator kalendarzy RENZ PUNCH 500ES– solidne i trwałe urządzenie z bardzo mocnym silnikiem (zasilanie trójfazowe) i wzmocnionym systemem wentylacji. Urządzenie cechuje  proste przezbrajanie narzędzi w zależności od rodzaju i formatu pracy. Dezaktywacja wybranych igieł perforujących wykonywana jest po wyjęciu dedykowanej igle zawleczki bez konieczności demontażu i rozkręcania listwy, Dwuczęściowa konstrukcja listew z łezką pod zawieszkę umożliwia perforację zarówno z łezką pod zawieszkę jak i bez przy użyciu jednego narzędzia.

Jako stanowisko do oprawy bloków w spirale najlepiej sprawdzi się przy tego typu produkcji Półautomat do oprawy spiralnej RENZ MOBI 500. Produkcja kalendarzy o różnej grubości wiąże się z koniecznością przezbrajania urządzenia pod spirale o różnej średnicy co przy większości urządzeń dostępnych na rynku jest bardzo czasochłonne i wiąże się z koniecznością zakupu kilkunastu zestawów narzędzi dedykowanych pod każdą z dostępnych na rynku średnic spirali osobno. Mobi 500 to rozwiązanie umożliwiające oprawę bloków w spiralę w każdej dostępnej na rynku średnicy w oparciu o standardowe wyposażenie maszyny gdzie przezbrojenie urządzenia pod inną spiralę zajmuje kilka minut. Pionowe prowadzenie bloku na spirali gwarantuje możliwość oprawy zarówno standardowych kalendarzy jak i długich bloków i bloków z ponadwymiarową okładką. Jak każdy z półautomatów urządzenie pobiera spiralę ze szpuli i docina ją na odpowiedniej długości odcinki, a opcjonalnie może być wyposażone w podajnik zawieszki.

Wysokonakładowa produkcja kalendarzy w długich seriach – kalendarze oprawiane w spirale zamykane

Do produkcji kalendarzy w długich seriach (druk offsetowy, drukarnia cyfrowe i internetowe oferujące kalendarze personalizowane, ale  w stałym formacie , oprawiane w spiralę o jednej średnicy) gdzie najistotniejsza jest maksymalizacja wydajności,  bez konieczności częstego przezbrajania maszyny, rekomendujemy półautomaty do oprawy z zaciskiem pneumatycznym gdzie pod każdą średnicę spirali dedykowane jest osobne narzędzie. Praca operatora polega na położeniu bloku na stół roboczy, po wciśnięciu pedału blok wjeżdża do modułu oprawiającego. W zależności od modelu gotowy blok wraca do pozycji startowej lub jest transportowany na wykładak.

Ekonomiczne rozwiązanie tego typu to chiński  Półautomat do oprawy spiralnej DWC520.Jako uzupełnienie którego rekomendujemy np.  Perforator SUPER600

Dla drukarń inwestujących w urządzenia o najwyższej jakości i solidności na rynku gwarantujące brak przestojów w czasie sezonu rekomendujemy Półautomat do oprawy spiralnej RENZ AUTOBIND 500/700 oraz omawiany już wcześniej Perforator kalendarzy Perforator kalendarzy RENZ PUNCH 500/500ESPerforator kalendarzy RENZ PUNCH 700 o szerokości roboczej 700 mm lub w przypadku mniejszych formatów jeden z perforatorów automatycznych

Interesującą opcją maksymalizującą wydajność, a jednocześnie redukującą ilość operatorów obsługujących urządzenia są automatyczne linie do perforacji i oprawy  gdzie moduł perforujący i moduł do oprawy z podajnikiem zawieszki pracują w linii. Nasza oferta to 3 rozwiązania:

  • Linia Renz Inline Compact – operator ręcznie wkłada blok do znajdującego się na początku linii modułu perforującego i dosuwa go do czujnika co powoduje automatyczne uruchomienie perforacji i transport perforowanego bloku do następnej stacji gdzie w razie potrzeby bloki są kumulowane, a następnie dostarczane do modułu oprawiającego, gotowy oprawiony produkt jest dostarczany na wykładak
  • Linia Renz Inline 500 – najwydajniejsza linia w naszej ofercie, operator nakłada ręcznie pojedyńcze bloki, które są następnie perforowane i kumulowane przed oprawą (jeśli kalendarz jest na tyle gruby, że jego perforacja musi być podzielona na kilka osobnych bloków), gotowy oprawiony produkt jest dostarczany na wykładak
  • Linia PBW 580 to alternatywa od dostawcy z Chin. Urządzenie wyróżnia się systemem porcjowania bloku na mniejsze stosy w module perforującym dzięki czemu możliwe jest podanie pełnego stosu, który ma być oprawiony nawet jeśli jego grubość jest kilkukrotnie wyższa niż grubość jaka może zostać perforowana jednorazowo. Na kolejnej stacji istnieje możliwość dołożenia uprzednio perforowanej okładki na grubym materiale Tak samo jak w innych liniach perforowany blok jest następnie automatycznie dostarczany do modułu oprawiającego, a gotowy produkt wykładany na pasie odbiorczym.

Produkcja notesów oprawianych w spirale zamykane

Produkcja notesów i innych produktów gdzie w skład bloku wchodzi duża ilość arkuszy, wymaga zastosowania bardziej wydajnego urządzenia perforującego. W przeciwnym razie perforacja może stać się “wąskim gardłem” – większa ilość arkuszy w bloku wymaga  wykonania perforacji  każdego z bloków w wielu  cyklach. W takiej sytuacji rekomendujemy zastosowanie perforatora automatycznego  gdzie arkusze pobierane są ze stosu i dostarczane na tacę odbiorczą z zachowaniem sekwencji. W zależności od wysokości nakładów i rodzaju perforowanego podłoża dostępne są 3 modele urządzeń:

  • Renz Ap 300 compact to urządzenie do formatu 320 x 300 mm, które można wyposażyć w podajnik i tacę odbiorczą wysokiego stosu pod papier i / lub podajnik i tacę odbiorczą na tekturę do 2 mm – idealne rozwiązanie do perforacji okładek notesów na grubych podłożach lub też w dwa podajniki i dwie tace odbiorcze umożliwiające perforację w osobnych przelotach zarówno środków jak i grubych okładek notesów
  • Renz Ap 360 digital to urządzenie do formatu 360 x 360 mm o wyższej wydajności wyposażone w dwupółkowy podajnik dzięki któremu urządzenie może pracować bez zatrzymania. Umożliwia ono perforację aruszy o grubości do 400 gsm. W porównaniu do modelu 300 compact urządzenie jest szybsze i umożliwia perforację nawet dwukrotnie grubszego bloku
  • SPB to alternatywne rozwiązanie produkowane w Chinach. Maksymalny format arkusza to nawet 550 x 600 mm.

W zależności od rodzaju produkcji (zróżnicowanie grubości bloków, długość serii produktu o danej grubości)do oprawy rekomendujemy jeden z omówionych powyżej półautomatów.

Wysokonakładowa produkcja notesów oprawianych w spirale wkręcane PVC

Spirala wkręcana PVC zyskuje na popularności szczególnie przy produkcji notesów i książeczek dla małych dzieci. Do oprawy wysokonakładowej (w odróżnieniu od produkcji niskonakładowej gdzie zarówno oprawę w spiralę PVC jak i metalową wykonamy na tym samym urządzeniu) służą urządzenia dedykowane do spiral plastikowych. Nasza oferta to urządzenia PBS 2800 do cienkich bloków i PBS 3800 zarówno do cienkich jak i grubszych bloków umożliwiające oprawę  w gotowe spirale w odcinkach lub też w połączeniu z modułem formującym spirale w różnych średnicach i długościach z filamentu na szpuli. Szersze omówienie i porównanie różnych  rozwiązań dostępne po kliknięciu na link

Wysokonakładowa produkcja notesów oprawianych  w spirale wkręcane metalowe

W zależności od formatu arkuszy i ich ilości perforację należy wykonać przy użyciu jednego z wcześniej omawianych perforatorów półautomatycznych lub automatycznych. Do oprawy użyjemy jednego z dwóch półautomatów formujących spiralę o odpowiedniej średnicy z drutu na szpuli

Zapraszamy do kontaktu w sprawie szczegółowej specyfikacji oraz oferty cenowej na poszczególne urządzenia!