+48 22 868 19 86 biuro@grafmasz.pl

Aktualności

Nasze rekomendacje -urządzenia do oprawy spiralnej

6 Sie 2018

Nasza firma od kilkunastu lat specjalizuje się w dostarczaniu urządzeń do oprawy spiralnej zarówno do produkcji niskonakładowej jak i wysokonakładowej. Przez ten czas dostarczyliśmy urządzenia do wielu polskich drukarń cyfrowych, offsetowych i introligatorni,  specjalizujących się zarówno w niskonakładowej produkcji, czołowych drukarń internetowych specjalizujących się w produkcji fotokalendarzy jak i największych polskich producentów kalendarzy i notesów oferujących produkty zarówno na rynku polskim jak i rynkach zagranicznych.

Jesteśmy bezpośrednim przedstawicielem niemieckiej firmy Renz specjalizującej się w produkcji tego typu urządzeń, naszą ofertę uzupełniają urządzenia 5 innych sprawdzonych producentów europejskich i chińskich.

Poniżej przedstawiamy kilka rekomendacji uwzględniających różnorodne potrzeby pod kątem formatu i rodzaju wykonywanych prac.Większość oferowanych urządzeń można obejrzeć w naszym showroomie lub drukarniach w których pracują.

Oprawa niskonakładowa – od jednej sztuki

Bindownica RENZ  to rozwiązanie  mające opinię najmocniejszego i najsolidniejszego urządzenia na rynku w swoim segmencie. Każde z urządzeń jest wyposażone w zamontowany na stałe moduł do perforacji otworów w określonym kształcie i podziałce (bez opcji wycięcia łezki pod zawieszkę) oraz ręczny moduł do oprawy. Szerokość robocza urządzenia to 360 mm, ale dzięki otwartej konstrukcji możliwa jest również perforacja i oprawa szerszych bloków “na kilka razy. Sprawdź dostępne modele bindownic RENZ

Oprawa średnionakładowa – druk cyfrowy

Nasza rekomendacja to elektryczny perforator z wymiennymi narzędziami perforującymi i elektryczny moduł do oprawy. Perforator elektryczny umożliwia w zależności od zamontowanego narzędzia perforację otworów pod oprawę bez zawieszki (w podziałce 3:1 lub 2:1 – w zależności od grubości oprawianego bloku) jak i perforację otworów z wycięciem pod zawieszkę kalendarzową w jednym cyklu.W zależności od modelu cykl perforacji uruchamiany jest za pomocą pedału nożnego Perforator kalendarzy RENZ DTP 340 M, ,po dosunięciu bloku do czujnika z ręcznym odbiorem bloku Perforator GBC Magnapunch PRO, po dosunięciu bloku do czujnika z automatycznym transportem sperforowanego bloku na tacę odbiorczą Perforator kalendarzy RENZ DTP 340 A

Interesującą opcją dla drukarń i introligatorni wykonujących oprawę spiralną sezonowo i mającychi obawy przed inwestycją w urządzenie dedykowane tylko i wyłącznie do opraw spiralnych jest Bigówka automatyczna CYKLOS GPM 450 SPEED lub Bigówka automatyczna CYKLOS GPM 450 AIRSPEED. Są to automatyczne bigówko-perforówki, które mogą być również wyposażone w narzędzia wykonujące otwory pod oprawę spiralną z łezką pod zawieszkę lub bez. Szerokość zastosowań urządzenia gwarantuje, że będzie ono wykorzystywane przez cały rok, a nie tylko w sezonie kalendarzowym. Urządzenie może pracować również jako bigówka, bigówko-falcerka czy urządzenie do perforacji przerywanej całościowej lub fragmentaryczniej.

Uzupełnieniem perforatora będą Zaciskarki elektryczne do spirali RENZ ECL 360/500/700. Urządzenie dedykowane do pracy ze spiralą pociętą uprzednio na odcinki o odpowiedniej długości. Cykl uruchamiany jest za pomocą pedału nożnego dzięki czemu operator podaje i kontroluje blok w czasie oprawy oburącz.

Wysokonakładowa produkcja różnorodnych produktów w krótkich i średnich seriach

Pod wyższe nakłady rekomendujemy Perforator kalendarzy RENZ PUNCH 500/500ES– solidne i trwałe urządzenie z bardzo mocnym silnikiem (zasilanie trójfazowe) i wzmocnionym systemem wentylacji. Urządzenie cechuje  proste przezbrajanie narzędzi w zależności od rodzaju i formatu pracy. Dezaktywacja wybranych igieł perforujących wykonywana jest po wyjęciu dedykowanej igle zawleczki bez konieczności demontażu i rozkręcania listwy, Dwuczęściowa konstrukcja listew z łezką pod zawieszkę umożliwia perforację zarówno z łezką pod zawieszkę jak i bez przy użyciu jednego narzędzia. Jako stanowisko do oprawy bloków w spirale najlepiej sprawdzi się przy tego typu produkcji Półautomat do oprawy spiralnej RENZ MOBI 500. Produkcja kalendarzy o różnej grubości wiąże się z koniecznością przezbrajania urządzenia pod spirale o różnej średnicy co przy większości urządzeń dostępnych na rynku jest bardzo czasochłonne i wiąże się z koniecznością zakupu kilkunastu zestawów narzędzi dedykowanych pod każdą z dostępnych na rynku średnic spirali osobno. Mobi 500 to rozwiązanie umożliwiające oprawę bloków w spiralę w każdej dostępnej na rynku średnicy w oparciu o standardowe wyposażenie maszyny gdzie przezbrojenie urządzenia pod inną spiralę zajmuje kilka minut. Pionowe prowadzenie bloku na spirali gwarantuje możliwość oprawy zarówno standardowych kalendarzy jak i długich bloków i bloków z ponadwymiarową okładką. Jak każdy z półautomatów urządzenie pobiera spiralę ze szpuli i docina ją na odpowiedniej długości odcinki, a opcjonalnie może być wyposażone w podajnik zawieszki.

Wysokonakładowa produkcja kalendarzy w długich seriach

Do produkcji kalendarzy w długich seriach (druk offsetowy, drukarnia cyfrowe i internetowe oferujące kalendarze personalizowane, ale  w stałym formacie , oprawiane w spiralę o jednej średnicy) gdzie najistotniejsza jest maksymalizacja wydajności,  bez konieczności częstego przezbrajania maszyny, rekomendujemy półautomaty do oprawy z zaciskiem pneumatycznym gdzie pod każdą średnicę spirali dedykowane jest osobne narzędzie. Praca operatora polega na położeniu bloku na stół roboczy, po wciśnięciu pedału blok wjeżdża do modułu oprawiającego. W zależności od modelu gotowy blok wraca do pozycji startowej lub jest transportowany na wykładak. Ekonomiczne rozwiązanie tego typu to chiński  Półautomat do oprawy spiralnej DWC520.Jako uzupełnienie którego rekomendujemy np.  Perforator SUPER600 Dla drukarń inwestujących w urządzenia o najwyższej jakości i solidności na rynku gwarantujące brak przestojów w czasie sezonu rekomendujemy Półautomat do oprawy spiralnej RENZ AUTOBIND 500/700 oraz omawiany już wcześniej Perforator kalendarzy Perforator kalendarzy RENZ PUNCH 500/500ESPerforator kalendarzy RENZ PUNCH 700 o szerokości roboczej 700 mm lub jeden z perforatorów automatycznych

Interesującą opcją maksymalizującą wydajność, a jednocześnie redukującą ilość operatorów obsługujących urządzenia są automatyczne linie do perforacji i oprawy  gdzie moduł perforujący i moduł do oprawy pracują w linii.

Produkcja notesów

Produkcja notesów i innych produktów gdzie w skład bloku wchodzi duża ilość arkuszy, wymaga zastosowania bardziej wydajnego urządzenia perforującego. W przeciwnym razie perforacja może stać się “wąskim gardłem” – większa ilość arkuszy w bloku wymaga  wykonania perforacji  każdego z bloków w wielu  cyklach. W takiej sytuacji rekomendujemy zastosowanie perforatora automatycznego  gdzie arkusze pobierane są ze stosu i dostarczane na tacę odbiorczą z zachowaniem sekwencji. W zależności od rodzaju produkcji (zróżnicowanie grubości bloków, długość serii produktu o danej grubości)do oprawy rekomendujemy jeden z omówionych powyżej półautomatów.