+48 22 868 19 86 biuro@grafmasz.pl

Aktualności

Nasze rekomendacje – oprawa w spirale wkręcane

7 maja 2019

Czym różni się oprawa w spirale wkręcane od oprawy w spirale O-wire

Najpopularniejszy rodzaj oprawy spiralnej na polskim rynku to oprawa w spirale metalowe typu O-wire gdzie spirala jest zamykana / zaciskana. Umożliwia on oprawę bloków o grubości od 5 do 34 mm.  Alternatywną techniką jest zastosowanie spirali wkręcanej z możliwością oprawy bloków nawet do 46 mm grubości. Spirala wkręcana może być wykonana z metalu lub plastiku. Jest to typ oprawy, który w ostatnich latach miał dużo większy udział rynkowy w Skandynawii czy w Stanach Zjednoczonych, jednakże zyskuje on ponownie na popularności również w Polsce. Jest to szczególnie widoczne w  przypadku  spirali wykonanych z plastiku gdzie  oprawiony w ten sposób produkt jest dużo bezpieczniejszy dla dzieci.

Jak odpowiednio przygotować blok do oprawy

Przygotowanie bloku do oprawy w spiralę wkręcaną wymaga użycia narzędzi perforujących o innym kształcie i rozstawie otworów niż w przypadku spirali zamykanej. Dobór odpowiedniego rozstawu otworów podobnie jak w przypadku spirali O-wire jest uzależniony przede wszystkim od grubości oprawianego bloku. Druga istotna kwestia to materiał z jakiego wykonana została spirala.

W przypadku spirali plastikowej (PVC) dla cieńszych bloków (zazwyczaj o grubości do 16-20 mm) rekomenduje się perforację otworów okrągłych lub owalnych w podziałce ,2475” lub 4:1. W narzędzia tego typu można wyposażyć zdecydowaną większość perforatorów z naszej oferty. Dla grubszych bloków – o grubości nawet do 46 mm  -rekomenduje się wykonanie otworów owalnych, ale uwaga, o dużo większym przekroju niż w przypadku otworów pod spirale zamykane – optymalnie 5,5 x 6,5 mm. Narzędzia tego typu są dostępne do perforatorów Renz Punch 500 i AP 360.

W przypadku spirali metalowej w zależności od grubości bloku otwory należy wykonać podziałce 5, 6 lub 8 mm. Są to podziałki dużo mniej popularne na rynku, stąd w przypadku potrzeby doboru odpowiedniego perforatora i narzędzia perforującego zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.

Po co urządzenie do oprawy skoro spiralę można wkręcić ręcznie

Oprawa w spiralę wkręcaną polega na wkręceniu spirali w blok oraz zagięciu krawędzi spirali tak, by spirala się nie wykręciła , jest to więc czynność którą można wykonać ręcznie i przy użyciu obcęg. Proces ten jest jednak bardzo czasochłonny. Dodatkowo im blok grubszy tym ręczna oprawa jest trudniejsza. Urządzenie do oprawy w spiralę wkręcaną w zależności od wyposażenia pozwala mniej lub bardziej zwiększyć wydajność oraz dodatkowo w przypadku grubych bloków odpowiednio je uformować, aby wprowadzenie spirali w perforowany blok było łatwiejsze.

Czym różnią się między sobą dostępne urządzenia

Nasza oferta to  rozwiązania do oprawy w spiralę PVC lub metalową o różnym stopniu automatyzacji.

Oprawę w spirale wkręcane metalowe wykonuje się zazwyczaj korzystając z wydajnych automatów formujących spiralę prostego drutu, z możliwością oprawy bloków nie grubszych niż 26 mm lub też za pomocą najprostszych urządzeń gdzie blok ze spiralą wkręconą w kilka pierwszych bloków ręcznie przykładamy do obracającego się wałka. Brak jest w naszej ofercie rozwiązań pośrednich.

Aby porównać dostępne rozwiązania do oprawy w spirale wkręcane PVC należy zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące parametry:

  • Stopień automatyzacji wkręcania spirali (przy korzystaniu z prostszych urządzeń operator musi wkręcić spiralę w kilka pierwszych otworów ręcznie, w pozostałych urządzenie wykonuje proces wkręcania w 100%)
  • Maksymalna grubość oprawianego bloku (w przypadku grubych bloków aby spirala płynnie weszła w perforowane w bloku otwory krawędź bloku – część urządzeń posiada w komplecie specjalne moduły lub narzędzia (trzpienie) formujące odpowiednio blok w zależności od jego grubości )
  • Obsługiwane podziałki spirali (jak to już zostało opisane powyżej w zależności od grubości bloku stosujemy różny rozstaw otworów, a co za tym idzie spirale o różnych podziałkach – w przypadku urządzeń gdzie oprawa polega na przyłożeniu bloku do wałka podziałka spirali nie ma żadnego znaczenia, jednakże w przypadku urządzeń zautomatyzowanych gdzie urządzenie wprowadza spiralę w blok automatycznie  i  formuje grzbietu do każdej podziałki spirali potrzebne są dedykowane elementy i nie we wszystkich urządzeniach istnieje możliwość ich wymiany a w konsekwencji zastosowania spiral o różnych średnicach)
  • W jaki sposób wykonywane jest docinanie i zawijanie spirali po oprawie – odcinek spirali jest zawsze trochę dłuższy – po oprawie należy więc ściąć spiralę, dodatkowo, aby spirala nie wykręciła się z bloku należy zagiąć jej końcówki – czynności te wykonamy albo za pomocą ręcznych obcęgi albo specjalnych wbudowanych modułów – ręcznie lub automatycznie, dodatkowo czynność tę należy wykonać z dwóch stron – urządzenia ręczne są z reguły wyposażone w jednostronny moduł, więc czynność trzeba wykonać dwukrotnie co zmniejsza wydajność pracy.

Porównanie urządzeń do oprawy w spirale plastikowe z uwzględnieniem podanych parametrów w formie tabeli dostępne jest po kliknięciu na link. Należy pamiętać, że im mniej zautomatyzowane jest urządzenie tym wydajność bardziej jest uzależnienia od umiejętności operatora.