+48 22 868 19 86 biuro@grafmasz.pl

Aktualności

Nasze rekomendacje – bigówki i bigówko-perforówki

28 Sie 2018

Nasza oferta obejmuje kilkanaście rozwiązań w zakresie bigowania i perforacji o różnym stopniu automatyzacji dedykowanych pod różne prace i formaty. Poniższy tekst ma na celu krótkie porównanie dostępnych opcji w celu ułatwienia wyboru rozwiązania optymalnego pod Państwa bieżące i przyszłe potrzeby.

Bigówko-perforówki ręczne

Rozwiązanie jest  dedykowane do prac niskonakładowych. Są to solidne i trwałe urządzenia produkowane przez czeską firmę Cyklos. Każde z nich umożliwia obróbkę szerokiego zakresu gramatur arkuszy dzięki możliwości wykonania big o różnej szerokości. Nazwa konkretnego modelu określa możliwe do wykonania prace (model KSL – tylko bigowanie; model GPM – bigowanie i perforacja kresowa całościowa) oraz maksymalną szerokość roboczą. Pełna oferta dostępna po kliknięciu na link.

Bigówko-perforówki elektryczne

Jako bigówkę elektryczną określamy urządzenie z elektrycznym napędem bez programatora. W naszej ofercie dostępne są urządzenia w wersjach GPM 450 (produkt czeskiego Cyklosa wyposażony standardowo w pojedyncze narzędzie bigujące i do perforacji kreskowej całościowej) oraz 504 / 704 S (produkt polski wyposażony standardowo w narzędzie bigujące pojedyncze lub poczwórne dedykowane do okładek z regulacją odstępu między 2 i 3 bigą w ograniczonym zakresie, z opcjonalnymi narzędziami do perforacji kreskowej i bigowania segregatorów)

Urządzenia półautomatyczne

Jako półautomat określamy urządzenie wyposażone w panel sterowania umożliwiający zaprogramowanie pozycji big z ręcznym podawaniem pojedynczych arkuszy.

Najprostszy półautomat z naszej oferty czyli półautomat Magnum MC35 to urządzenie dedykowane tylko i wyłącznie do bigowania wyposażone w wyświetlacz z klawiaturą.

Bigówko-perforówka Cyklos GPM 450 SA należy do najpopularniejszych rozwiązań z naszej oferty. Przejrzysty programator dotykowy  znacznie ułatwia pracę operatora względem prostszych rozwiązań, a dodatkowa funkcja automatycznego wyznaczenia pozycji big / perforacji dla najpopularniejszych prac (urządzenie mierzy arkusz i w zależności od wybranego rodzaju pracy – bigowanie na pół / na 3 / na 4 pozycje big wyznaczane są automatycznie) sprawia, że czas wykonania ustawień pod daną pracę jest ograniczony do minimum.

Drugie z dostępnych urządzeń – bigówko-wycinarka 331 SCC jest dedykowana do cięcia wizytówek, zaproszeń i innych produktów za pomocą prostopadłego i wzdłużnych noży. Dodatkowo urządzenie jest też wyposażone w osobny moduł do bigowania / perforacji przerywanej całościowo co umożliwia cięcie i bigowanie / perforację w jednym przelocie.

Urządzenia automatyczne Cyklos (niższe nakłady)

W obecnych czasach coraz większa ilość drukarń zarówno cyfrowych jak i offsetowych stawia na automatyzację procesów, pozwalającą by jeden operator kontrolował kilka procesów w drukarni jednocześnie. Najprostszy w naszej ofercie automat to urządzenie Cyklos GPM 450 SPEED. Urządzenie jest wyposażone w cierny podajnik arkuszy o wydajności do 2500 arkuszy na godzinę (format A4, 1 biga), który bardzo dobrze radzi sobie z większością wydruków offsetowych i cyfrowych. Aby umożliwić obróbkę najtrudniejszych wydruków urządzenie posiada opcję pracy również w trybie półautomatycznym. Standardowo urządzenie zostało wyposażone w 2 narzędzia bigujące i narzędzie do perforacji kreskowej całościowej. Opcjonalnie można je także wyposażyć w moduł do perforacji fragmentarycznej lub moduły do perforacji otworów pod oprawę spiralną.

Drugi z automatów Cyklosa – model GPM 450 AIRSPEED posiada automatyczny podajnik z podsysem dedykowany do pobierania nawet najtrudniejszych materiałów. Urządzenie jest około 30% szybsze, oprócz wymiennych narzędzi poprzecznych umożliwia także montaż narzędzi krążkowych – perforacja przerywana, cięcie i nacinanie.

Na obydwu urządzeniach istnieje możliwość ustawienia nawet do 40 uderzeń (bigowanie lub perforacja) na arkusz. Obydwa modele urządzeń można także rozbudować o moduł falcujący Trifold 360 pracujący w linii (jeden lub dwa łamy, szerokość robocza do 360 mm, gramatura arkusza nawet do 350 gsm, ręczne ustawienia pozycji łamów na kasetach).

Urządzenia automatyczne z pobieraniem od spodu (wyższe nakłady)

Angielska firma Morgana należy do prekursorów jeśli chodzi o produkcję listwowych bigówek i bigówko-falcerek. Wszystkie automaty Morgany są wyposażone w automatyczne podajniki z podsystem i umożliwiają obróbkę nawet do 8500 arkuszy na godzinę (format A4, jedna biga).

Model Autocreaser 33 A miał swoją premierę wiosną 2018 roku. Standardowo jest on dedykowany do bigowania arkuszy o szerokości do 330 mm, opcjonalnie może zostać rozbudowany o moduł do perforacji kreskowej poprzecznej (fragmentarycznej lub całościowej) i wzdłużnej (krążkowej). Podajnik jest przystosowany do pobierania nie tylko pojedynczych arkuszy, ale również  2 lub 3 arkuszy samokopii klejonej czołowo.

Model Auto 50 to urządzenie angielskiej firmy KAS PAPER SYSTEMS dedykowane do obróbki arkuszy w formacie do 500 x 700 mm o wydajności nawet do 8 000 arkuszy na godzinę. Standardowo urządzenie jest także wyposażone w krążki do perforacji przerywanej.

W modelach  33 A  i Auto 50 arkusze są pobierane od spodu co umożliwia bieżące uzupełnianie arkuszy na podajniku bez zatrzymywania maszyny.

Bigówko-falcerki

Jak już wcześniej było to wspomniane każdą z oferowanych przez nas bigówek automatycznych Cyklos i Morgana można rozbudować o dodatkowy moduł falcujący.

Większość oferowanych przez nas urządzeń jest dostępna do testów w naszym showroomie w Opatowie. Cyklicznie organizujemy również prezentacje wybranych rozwiązań w naszym showroomie w Warszawie.

Porównanie podstawowych parametrów półautomatycznych i automatycznych bigówek Cyklos w formie tabeli dostępne po kliknięciu na link.