+48 22 868 19 86 biuro@grafmasz.pl

Aktualności

Nasze rekomendacje – bigówki i bigówko-perforówki

28 Sie 2018

Nasza oferta obejmuje kilkanaście rozwiązań w zakresie bigowania i perforacji o różnym stopniu automatyzacji dedykowanych pod różne prace i formaty. Poniższy tekst ma na celu krótkie porównanie dostępnych opcji w celu ułatwienia wyboru rozwiązania optymalnego pod Państwa bieżące i przyszłe potrzeby.

Bigówko-perforówki ręczne

Rozwiązanie jest  dedykowane do prac niskonakładowych. Są to solidne i trwałe urządzenia produkowane przez czeską firmę Cyklos. Każde z nich umożliwia obróbkę szerokiego zakresu gramatur arkuszy dzięki możliwości wykonania big o różnej szerokości. Nazwa konkretnego modelu określa możliwe do wykonania prace (model KSL – tylko bigowanie; model GPM – bigowanie i perforacja kresowa całościowa) oraz maksymalną szerokość roboczą. Pełna oferta dostępna po kliknięciu na link.

Bigówko-perforówki elektryczne

Jako bigówkę elektryczną określamy urządzenie z elektrycznym napędem bez programatora. W naszej ofercie dostępne są urządzenia w wersjach GPM 450 (produkt czeskiego Cyklosa wyposażony standardowo w pojedyncze narzędzie bigujące i do perforacji kreskowej całościowej) oraz 504 / 704 S (produkt polski wyposażony standardowo w narzędzie bigujące pojedyncze lub poczwórne dedykowane do okładek z regulacją odstępu między 2 i 3 bigą w ograniczonym zakresie, z opcjonalnymi narzędziami do perforacji kreskowej i bigowania segregatorów)

Urządzenia półautomatyczne

Jako półautomat określamy urządzenie wyposażone w panel sterowania umożliwiający zaprogramowanie pozycji big z ręcznym podawaniem pojedynczych arkuszy. Bigówko-perforówka Cyklos GPM 450 SA należy do najpopularniejszych rozwiązań z naszej oferty. Programator znacznie ułatwia pracę operatora względem prostszych rozwiązań, a dodatkowa funkcja automatycznego wyznaczenia pozycji big / perforacji dla najpopularniejszych prac (urządzenie mierzy arkusz i w zależności od wybranego rodzaju pracy – bigowanie na pół / na 3 / na 4 pozycje big wyznaczane są automatycznie) sprawia, że czas wykonania ustawień pod daną pracę jest ograniczony do minimum.

Drugie z dostępnych urządzeń – bigówko-wycinarka 331 SCC jest dedykowana do cięcia wizytówek, zaproszeń i innych produktów za pomocą prostopadłego i wzdłużnych noży. Dodatkowo urządzenie jest też wyposażone w osobny moduł do bigowania / perforacji przerywanej całościowo co umożliwia cięcie i bigowanie / perforację w jednym przelocie.

Urządzenia automatyczne Cyklos (niższe nakłady)

W obecnych czasach coraz większa ilość drukarń zarówno cyfrowych jak i offsetowych stawia na automatyzację procesów, pozwalającą by jeden operator kontrolował kilka procesów w drukarni jednocześnie. Najprostszy w naszej ofercie automat to urządzenie Cyklos GPM 450 SPEED. Urządzenie jest wyposażone w cierny podajnik arkuszy o wydajności do 2500 arkuszy na godzinę (format A4, 1 biga), który bardzo dobrze radzi sobie z większością wydruków offsetowych i cyfrowych. Aby umożliwić obróbkę najtrudniejszych wydruków urządzenie posiada opcję pracy również w trybie półautomatycznym. Standardowo urządzenie zostało wyposażone w 2 narzędzia bigujące i narzędzie do perforacji kreskowej całościowej. Opcjonalnie można je także wyposażyć w moduł do perforacji fragmentarycznej lub moduły do perforacji otworów pod oprawę spiralną.

Drugi z automatów Cyklosa – model GPM 450 AIRSPEED posiada automatyczny podajnik z podsysem dedykowany do pobierania nawet najtrudniejszych materiałów. Urządzenie jest około 30% szybsze, oprócz wymiennych narzędzi poprzecznych umożliwia także montaż narzędzi krążkowych – perforacja przerywana, cięcie i nacinanie.

Na obydwu urządzeniach istnieje możliwość ustawienia nawet do 40 uderzeń (bigowanie lub perforacja) na arkusz. Obydwa modele urządzeń można także rozbudować o moduł falcujący Trifold 360 pracujący w linii (jeden lub dwa łamy, szerokość robocza do 360 mm, gramatura arkusza nawet do 350 gsm, ręczne ustawienia pozycji łamów na kasetach).

Urządzenia automatyczne Morgana (wyższe nakłady)

Angielska firma Morgana należy do prekursorów jeśli chodzi o produkcję listwowych bigówek i bigówko-falcerek. Wszystkie automaty Morgany są wyposażone w automatyczne podajniki z podsystem i umożliwiają obróbkę nawet do 8500 arkuszy na godzinę (format A4, jedna biga).

Najprostszy z dostępnych obecnie modeli – Autocreaser 50 PRO umożliwia bigowanie arkuszy o szerokości do 500 mm oraz wykonanie perforacji przerywanej wzdłużnej (krążkowej). Opcjonalnie urządzenie może być rozbudowane o moduł do perforacji kreskowej poprzecznej fragmentarycznej (wymienny z modułem bigującym, maksymalna szerokość perforacji to 150 mm).

Model Autocreaser 33 A miał swoją premierę wiosną 2018 roku. Standardowo jest on dedykowany do bigowania arkuszy o szerokości do 330 mm, opcjonalnie może zostać rozbudowany o moduł do perforacji kreskowej poprzecznej (fragmentarycznej lub całościowej) i wzdłużnej (krążkowej). Podajnik jest przystosowany do pobierania nie tylko pojedynczych arkuszy, ale również  2 lub 3 arkuszy samokopii klejonej czołowo.

W modelach 50 PRO i 33 A arkusze są pobierane od spodu co umożliwia bieżące uzupełnianie arkuszy na podajniku bez zatrzymywania maszyny.

Ostatnia z bigówek Morgany – wersja AC PRO 385 wyróżnia się specjalnie skonstruowanym podajnikiem  o pojemności to nawet 450 mm (arkusze pobierane od góry). Jako jedyne z oferowanych urządzeń  posiada 2 moduły bigujące co daje możliwość wykonania big od góry i od dołu w jednym przelocie. W standardzie jest ono wyposażone w moduł do perforacji krążkowej, a opcjonalnie można je wyposażyć w moduł do perforacji fragmentarycznej na długości do 150 mm wymienny z jednym z modułów bigujących.

Oferta Morgany to także absolutna nowość –  automatyczna wycinarka wizytówek Autocut  wyposażona w  narzędzia do cięcia wzdłużnego i poprzecznego oraz listwowy moduł bigujący umożliwiający wykonanie w jednym przelocie prac wymagających wycięcia i  bigowania (wszelkiego rodzaju kartki, zawieszki, zaproszenia i wiele innych). Urządzenie umożliwia wykonanie końcowego produktu na jednym urządzeniu bez użycia gilotyny.

Każdą z automatycznych bigówek i wycinarek Morgany można rozbudować o dedykowany moduł falcujący ( jeden lub dwa łamy, szerokość robocza do 385 mm, grubość arkusza do 0,4 mm, ustawienie łamów przy pomocy dotykowego programatora) Autofold PRO.

Bigówko-falcerki

Jak już wcześniej było to wspomniane każdą z oferowanych przez nas bigówek automatycznych Cyklos i Morgana można rozbudować o dodatkowy moduł falcujący. Firma Morgana oferuje jednak również typowe bigówko-falcerki (jedno urządzenie z wbudowanymi modułami bigującym i falcującym).

Digifold PRO to starszy z modeli dedykowany przede wszystkim do prac bigowanych i falcowanych. Urządzenie może być używane również do prac wymagających tylko i wyłącznie bigowania, ale z ograniczeniem, że minimalny odstęp między poszczególnymi bigami wyniesie 40 mm. Urządzenie jest wyposażone w standardowy podajnik z pobieraniem arkuszy od spodu.

Digifold PRO 385 to najnowsza wersja urządzenia dedykowana zarówno do bigowania i falcowania arkuszy jak i do prac wymagających samego bigowania bez jakichkolwiek ograniczeń w zakresie odstępu big. Urządzenie jest wyposażone podobnie jak bigówka AC PRO 385 w najnowszy podajnik wysokiego stosu o pojemności nawet do 450 mm (z pobieraniem od góry). Obydwa modele bigówko-falcerek Digifold umożliwiają również wzdłużną perforację przerywaną krążkową.

Większość oferowanych przez nas urządzeń jest dostępna do testów w naszym showroomie w Opatowie. Cyklicznie organizujemy również prezentacje wybranych rozwiązań w naszym showroomie w Warszawie.

Porównanie podstawowych parametrów półautomatycznych i automatycznych bigówek Cyklos i Morgana  w formie tabeli dostępne po kliknięciu na link.