+48 22 868 19 86 biuro@grafmasz.pl

Aktualności

Nasze rekomendacje – bigowanie, perforacja kreskowa, falcowanie – drukarnie cyfrowe

10 Cze 2019

Nasza oferta obejmuje kilkanaście rozwiązań w zakresie bigowania, falcowania i perforacji o różnym stopniu automatyzacji dedykowanych pod różne prace i formaty. Poniższy tekst ma na celu krótkie porównanie dostępnych opcji w celu ułatwienia wyboru rozwiązania optymalnego pod Państwa bieżące i przyszłe potrzeby.

BIGOWANIE I PERFORACJA

Wszystkie oferowane przez nas bigówki są wyposażone w noże listwowe. Jest to technika, która w odróżnieniu od urządzeń krążkowych gwarantuje brak pęknięć na wydrukach cyfrowych.

Bigówko-perforówki ręczne

Rozwiązanie jest  dedykowane do prac niskonakładowych. Są to solidne i trwałe urządzenia produkowane przez czeską firmę Cyklos. Każde z nich umożliwia obróbkę szerokiego zakresu gramatur arkuszy dzięki możliwości wykonania big o różnej szerokości. Nazwa konkretnego modelu określa możliwe do wykonania prace (model KSL – tylko bigowanie; model GPM – bigowanie i perforacja kresowa całościowa) oraz maksymalną szerokość roboczą. Pełna oferta dostępna po kliknięciu na link.

Bigówko-perforówki elektryczne

Jako bigówkę elektryczną określamy urządzenie z elektrycznym napędem bez programatora. W naszej ofercie dostępne są urządzenia w wersjach GPM 450 (produkt czeskiego Cyklosa wyposażony standardowo w pojedyncze narzędzie bigujące i do perforacji kreskowej całościowej) oraz 504 / 704 S (produkt polski wyposażony standardowo w narzędzie bigujące pojedyncze lub poczwórne dedykowane do okładek z regulacją odstępu między 2 i 3 bigą w ograniczonym zakresie, z opcjonalnymi narzędziami do perforacji kreskowej i bigowania segregatorów)

Bigówki półautomatyczne

Jako półautomat określamy urządzenie wyposażone w panel sterowania umożliwiający zaprogramowanie pozycji big z ręcznym podawaniem pojedynczych arkuszy. Rozwiązanie to znacznie zwiększa wielokrotnie wydajność pracy (w szczególności większej liczby big na arkusz) względem rozwiązań niezautomatyzowanych i gwarantuje powtarzalność. Potwierdzają to liczne opinie drukarń po zakupie pierwszego półautomatu.

Najprostszy półautomat z naszej oferty czyli półautomat Magnum MC35 to urządzenie dedykowane tylko i wyłącznie do bigowania wyposażone w wyświetlacz z klawiaturą.

Bigówko-perforówka Cyklos GPM 450 SA należy do najpopularniejszych rozwiązań z naszej oferty. Przejrzysty programator dotykowy  znacznie ułatwia pracę operatora względem prostszych rozwiązań, a dodatkowa funkcja automatycznego wyznaczenia pozycji big / perforacji dla najpopularniejszych prac (urządzenie mierzy arkusz i w zależności od wybranego rodzaju pracy – bigowanie na pół / na 3 / na 4 pozycje big wyznaczane są automatycznie) sprawia, że czas wykonania ustawień pod daną pracę jest ograniczony do minimum. Jest to urządzenia bardzo solidne, przez naszych klientów stosowane nie tylko do obróbki prac niskonakładowych, ale również wysokonakładowych.

Ostatnie  z dostępnych urządzeń – bigówko-wycinarka 331 SCC jest dedykowana do cięcia wizytówek, zaproszeń i innych produktów za pomocą prostopadłego i wzdłużnych noży. Dodatkowo urządzenie jest też wyposażone w osobny moduł do bigowania / perforacji przerywanej całościowo co umożliwia cięcie i bigowanie / perforację w jednym przelocie.

Bigówko-perforówki automatyczne 

W obecnych czasach coraz większa ilość drukarń zarówno cyfrowych jak i offsetowych stawia na automatyzację procesów, pozwalającą by jeden operator kontrolował kilka procesów w drukarni jednocześnie. Najprostszy w naszej ofercie automat to urządzenie Cyklos GPM 450 SPEED. Urządzenie jest wyposażone w cierny podajnik arkuszy o wydajności do 2500 arkuszy na godzinę (format A4, 1 biga), który bardzo dobrze radzi sobie ze zdecydowaną  większością wydruków offsetowych i cyfrowych. Aby umożliwić obróbkę najtrudniejszych wydruków urządzenie posiada opcję pracy również w trybie półautomatycznym. Standardowo urządzenie zostało wyposażone w 2 narzędzia bigujące i narzędzie do perforacji kreskowej całościowej. Opcjonalnie można je także wyposażyć w moduł do perforacji fragmentarycznej lub moduły do perforacji otworów pod oprawę spiralną.

Drugi z automatów Cyklosa – model GPM 450 AIRSPEED posiada automatyczny podajnik z podsysem dedykowany do pobierania nawet najtrudniejszych materiałów. Urządzenie jest około 30% szybsze, oprócz wymiennych narzędzi poprzecznych umożliwia także montaż narzędzi krążkowych – perforacja przerywana, cięcie i nacinanie.

Na obydwu urządzeniach istnieje możliwość ustawienia nawet do 40 uderzeń (bigowanie lub perforacja) na arkusz. Obydwa modele urządzeń można także rozbudować o moduł falcujący Trifold 360 pracujący w linii (jeden lub dwa łamy, szerokość robocza do 360 mm, gramatura arkusza nawet do 350 gsm, ręczne ustawienia pozycji łamów na kasetach).

Model Auto 50 to urządzenie angielskiej firmy KAS PAPER SYSTEMS dedykowane do obróbki arkuszy w formacie do 500 x 700 mm o wydajności nawet do 8 000 arkuszy na godzinę. Standardowo urządzenie jest także wyposażone w krążki do perforacji przerywanej.. Arkusze są pobierane od spodu co umożliwia bieżące uzupełnianie arkuszy na podajniku bez zatrzymywania maszyny.

Porównanie podstawowych parametrów półautomatycznych i automatycznych bigówek  w formie tabeli dostępne po kliknięciu na link.

Sztanctygle i sztance

Nasza oferta obejmuje również sztanctygle gdzie możliwie jest montowanie wykrojników drewnianych  wyposażonych obok noży tnących  we wzdłużne i poprzeczne  noże bigujące. Jest to technika stosowana obecnie najczęściej przy wykonywaniu opakowań oraz bigowania grubych podłoży, ale szczególnie w drukarniach offsetowych również do bigowania standardowych prac.

Kompaktowy automat do perforacji kreskowej

W naszej ofercie znajduje się także automatyczny perforator do perforacji kreskowej Cyklos RPM 350. Jest to urządzenie krążkowe o szerokości 350 mm, więc umożliwia obróbkę stosunkowo niewielkich formatów, ale cechuje je wysoka wydajność (nawet do 7 500 arkuszy na godzinę) i wytrzymałość w połączeniu z relatywnie niską ceną. Jest to więc idealne rozwiązanie dla drukarń, introligatorni, ale również dużych biur gdzie perforacja wykonywana jest cyklicznie.

FALCOWANIE

Z uwagi na stosowanie w drukarniach cyfrowych rodzaje papierów ich falcowanie może generować pewne problemy. Najprostsze dostępne falcerki są skonstruowane wyłącznie do falcowania cienkich arkuszy. Bez problemu poradzą sobie z cienkimi papierami offsetowym. W przypadku falcowania papierów powlekanych bardzo istotną kwestią jest odpowiedni dobór urządzenia.

Falcerka Cyklos CFM 500 to najprostsze z dostępnych urządzeń – jest to falcerka dwukasetowa do arkuszy w formacie A4. Zakres zastosowań jest jednak ograniczony nie tylko poprzez format, ale także grubość i rodzaj arkuszy. Rekomendujemy ją do obróbki tylko i wyłącznie arkuszy offsetowych nie grubszych niż 120 gsm.

Falcerka Cyklos CFM 600 umożliwia falcowanie arkuszy w formatach A3, A4 i A5 – względem modelu CFM 500 umożliwia ona także obróbkę grubszych arkuszy (do 160 gsm) oraz możliwość regulacji prędkości. Urządzenie jest jednak również dedykowane przede wszystkim do obróbki papierów niepowlekanych.

Falcerka Cyklos CFM 700 to najbardziej rozbudowany model spośród falcerek nastołowych Cyklos. Umożliwia on falcowanie arkuszy do formatu SRA3, a dzięki dodatkowym regulacjom ustawień modułu pobierającego umożliwia falcowanie dużo szerszej gamy arkuszy. Należy jednak pamiętać, że również w przypadku tego modelu maksymalna grubość arkusza (również jeśli był uprzednio zbigowany) to 160 gsm, a w przypadku szczególnie trudnych wydruków cyfrowych mogą pojawić się problemy z płynną pracą urządzenia. W związku z tym przed dostawą maszyny przeprowadzamy zawsze testy na materiałach dostarczonych przez klienta celem sprawdzenia czy możemy je w 100% zarekomendować do wykonywanych w drukarni prac.

Do falcowania każdego rodzaju arkuszy ( w formacie maksymalnym 340 x 457 mm, zarówno grubych – do 300 gsm jak i powlekanych) rekomendujemy stosowanie falcerek niemieckiej firmy Stago. W wersji standardowej FZM 340 umożliwiają one wykonanie jednego lub dwóch łamów w jednym przelocie z opcją wykonania do czterech łamów lub  falcowania krzyżowego w dwóch przelotach – w takim wypadku maksymalna grubość arkusza to 150 gsm. Możliwe jest także stworzenie linii dwóch zespołów falcujących połączonych stołem transportowym by wykonywać  4-łamowe lub krzyżowe w jednym przelocie. W przypadku falcowania grubych arkuszy zaleca się je uprzednio zbigować, aby wyeliminować ryzyko pękania arkusza na falcu.

BIGÓWKO-FALCERKI

Jak już wcześniej było to wspomniane każdą z oferowanych przez nas bigówek automatycznych można rozbudować o moduł falcujący TRIFOLD 360. Jest to moduł dwukasetowy o szerokości roboczej do 360 mm.. Zestaw tego typu rekomendujemy przede wszystkim do prac drukowanych na grubszych papierach. Linia umożliwia obróbkę arkuszy o grubości do 350 gsm. W przypadku falcowania cienkich arkuszy, które nie wymagają bigowania urządzenie bigujące może pełnić funkcję podajnika. Należy jednak pamiętać że wydajność falcowania w tej technice jest kilkukrotnie niższa niż w przypadku standardowych falcerek.

Większość oferowanych przez nas urządzeń jest dostępna do testów w naszym showroomie w Opatowie. Cyklicznie organizujemy również prezentacje wybranych rozwiązań w naszym showroomie w Warszawie.